İngiltere’de Konaklama

İngiltere’de Konaklama

İngiltere’de konaklama hosteller yani öğrenci yurtlarında gerçekleştiği gibi, aile yanı, iki veya üç yıldızlı hoteller, oda kiralama, oteller ve ev kiralama olarak yapılmaktadır. Hemen hemen her öğretim kurumunun  yakın çevresinde bu olanaklar geniş şekilde yer almaktadır.

Adaptasyon Süreci

Dil becerisinin gelişimi için en uygun olanı aile yanı  olsa da, diğer seçeneklerde en az rahatlık ve konfor için önemli olmaktadır. Kısa süreli kurslara katılım gerçekleştirenler için en uygun seçenek iki ya da üç yıldızlı hoteller olmakla birlikte, daha uzun süre eğitim alan öğrenciler için aile yanı konaklama, yurtlar ve oda kiralama öncelik olarak gelmektedir.

Eğer daha önceden İngiltere’de öğretim alan bir tandığınız bulunuyorsa, size bu konuda kolaylık sağlanmasına yardımcı olabilecektir. Diğer seçenek ise kendiniz ayarlamanızdır. İngiltere’de öğrenim alan öğrenciler genellikle aile yanı konaklama ve yurtları tercih etmektedir, bunda kriter olarak eğitim süresi göz önüne alınmaktadır.

Aileler sürekli olarak denetlenmektedir. Aile yanında kalıyorsanız tek kişilik oda tercihiniz olabileceği gibi çift kişilik oda tercihi de bulunmaktadır. Dilerseniz odayı tek başınıza kullanıma açabilir, dilerseniz ikinci bir kişi ile paylaşabilirsiniz, paylaştığınız takdirde yapacağınız ödemeninde düşeceğini bilmeniz önemlidir, ancak gerek konsantrasyon gerekse yaşam alanını kendinize ayırmak istiyorsanız tek kişilik seçenek size en uygunudur. Aile yanında tam pansiyon, yarım pansiyon ve oda-kahvaltı seçenekleri bulunmaktadır. Tam pansiyonda ise üç öğün yemek dahil olurken, yarım pansiyonda öğle yemeği dışında diğer yemekler aileye aittir. Pansiyon seçeneğini ders programlarına göre ayarlayabilirsiniz, keza ders programlarınızla çakışan yemek saati sizin fazladan ödeme yapmanız anlamına gelmektedir. Bu nedenden dolayı öncelikle ders programlarınız ayarlandıktan sonra seçim yapmanız lehinizedir. Program netleşene ve ortama alışana kadar ödemenizi en fazla on beş günlük yapmak sizin için artıdır. Daha sonra beğendiğiniz takdirde aylık ödeme yapabilirsiniz.

Aileler sıkı bir disiplin içinde hareket etmektedir, bu disiplin programlarının aksamamasına yardımcı olmaktadır. Geleneklerine bağlı bir toplum olan İngilizlerin yaşam koşullarını öğrendiğiniz takdirde kolay bir adaptasyon süreci geçirebilirsiniz. Buna örnek olarak; evde geçirdiğiniz zaman zarfında siz odanızdayken, gelip rahatsız etmemek gibi bir alışkanlıkları vardır; onlarda aynı beklentiyi sizden isterler. Ayrıca her evin kendi göre farklı talepleri olabilir; bunlar, televizyonun sesi, eve arkadaş getirme ve benzeridir.