İngiltere’de Eğitim ve Çalışma Olanakları

Çalışma Olanakları

İngiltere’de eğitim sistemi sunmuş olduğu fırsatlarının yanı sıra haftada yirmi saat çalışarak eğitiminizi devam ettirebilir ve İngilizcenizi aynı zamanda geliştirebilirsiniz. Peki, çalışma koşulları nedir? Bu konu hakkında aşağıda açıklamalara yer verilmektedir.

Uluslararası öğrenciler, eğitim fırsatının yanı sıra eğitim gördükleri süre içerisinde çalışma hakkına sahip olmaktadırlar; ancak bu durum bütün öğrenciler için geçerlilik kazanmamaktadır. Altı aydan daha kısa bir süre eğitim alan öğrencilerin çalışma hakkı bulunmamaktadır. Altı aydan fazla kalan öğrencilerin ise günde dört saat olmak kaydıyla haftada toplam yirmi saat olarak, yarım gün çalışma izinleri bulunmaktadır.

Çalışma izniniz var mı peki? Bunu anlamanın en pratik yolu, pasaportunuzda yer alan vize çeşidine dikkat etmektir.

Çalışma Kısıtlaması Var mıdır?

UK ile beraber Avrupa üyesi olmayan pek çok uluslararası öğrenci altı aydan daha uzun süre eğitim alıyorsa, belirlenmiş kurallar çerçevesinde çalışma iznine sahip olmaktadır. Daha kolay anlaşılır olması için aşağıdaki cümlelerin pasaportunuzda olup olmadığına bir bakın. Bu cümleler yer alıyorsa, çalışma izniniz var demektir.
“able to work as authorised by the Secretary of State” Cümlesi varsa, çalışma izniniz de vardır.

“No recourse to public funds work (and any changes) must be authorised”
“…. Does not enter or change employment paid or unpaid without the consent of the Secretary of State for Employment”

İngiltere’de eğitim ve çalışma fırsatını değerlendirip, bunun yanı sıra pasaportunuz vizesinde yukarıdaki cümlelerden bir tanesi yer alıyorsa, okul dönemlerinde haftada yirmi saat (part-time) ve ayrıca okulların kapalı olduğu dönemlerde yani tatillerde ( herhangi bir okula devam gerektirmeyen, rapor hazırlamamak, ders çalışmamak ve eğitim aktivitelerinde bulunmamak) aşağıdaki belirlenmiş şartları yerine getirmek koşulu ile istediğiniz kadar çalışabilirsiniz.
Bu şartlar;
İş kurma gibi bir hedefiniz yoksa, profesyonel sporcu olmak gibi bir düşünceniz yoksa, girişimlerinizi tam zamanlı bir iş bulmak için gerçekleştirmiyorsanız ve kariyer planlarınız yoksa olarak belirlenmiştir.

Çalışma Sınırları Nedir?

Pasaportunuzdaki vizede aşağıda vermiş olduğumuz ibarelerden herhangi biri yer alıyorsa, çalışma izniniz yok anlamı çıkmaktadır. Ancak bu cümlelerden herhangi biri yer alıyorsa, değiştirmek için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu cümlelerin olmasının nedeni ise; altı aydan daha kısa süre giriş yaptığınız için çalışma izni verilmemektedir ve ağır yaptırımları var demektir.

No work or engaging in business
No work or Recourse to public funds
… does not enter employment paid or unpaid and does not engage in any business or profession…

{star-snippet}