İngiltere Dil Okulu Öğrenci Vizesi

İNGİLTERE DİL OKULU ÖĞRENCİ VİZE İŞLEMLERİ

Nisan 2009 tarihinden sonra kayıt gerçekleştirmek için girişimde bulunan öğrenci vizelerinde köklü değişiklikler yaşanmıştır. Bu tarihten sonra İngiltere dil okulu vize sınıflandırması öğrenci vizeleri için kısa ve uzun dönem olmak üzere ikiye ayrılmış bulunmaktadır. Uzun dönem öğrenci vizesi TIER 4 olarak adlandırılırken, kısa dönem öğrenci vizesi ise Student Visitor Visa-Öğrenci Ziyaretçi vizesi olarak isimlendirilmektedir.

Bu iki vize türü arasındaki temel farklılıklar şu şekilde oluşmaktadır:
TIER 4 vizesine başvuru için, öğrenci İngilizce seviyesinin en az “Intermediate-Orta” seviyede olduğunu ispat etmelidir. İngilizce düzeyi bu sevieynin altında olan öğrenciler Student Visitor Visa  yani öğrenci ziyaretçi vizesi için başvuru yapabilirler.
Student Visitor Visa, en çok altı aylık olarak öğrencilere verilmektedir.
Student Visitor Visa ile çalışma hakkınız olmadığını bilmeniz gerekmektedir.

Student Visitor Visa’yı İngiltere’den başvuru yaparak uzatma olanağınız bulunmamaktadır. Eğer, öğreniminize devam etmek isterseniz ve vize süreniz sona ermiş bulunuyorsa, Türkiye’ye dönüp tekrar ilgili makamlara vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.

TIER 4 vizesi ile İngiltere’ye giden öğrenciler, eğer dil öğrenimi için gidiyorlarsa çalışma izinleri bulunmamaktadır. Bunun dışında Foundation, lisans ve yüksek lisansa giden öğrencilerin ise haftada yirmi saat o da part time olarak çalışma izni bulunmaktadır.
TIER 4 vizesini uzatmak için İngiltere’de yetkili mercilere başvuru yapılmaktadır.

TIER 4 öğrenci vizesi için bir diğer önemli nokta ise; ücreti ve kalacağınız süre boyunca yaşam masraflarınızı karşılayacak yeterli paraya sahip olduğunuzu ve bu paranın en az yirmi sekiz gündür banka hesabınızda durduğunu göstermeniz gerekmektedir. Diğer taraftan Nisan 2010 tarihi itibariyle her iki vize türü için de online başvuru formlarının doldurulması bir zorunluluk haline gelmiştir.

Vize Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Vize Başvuru Ücreti:

Student Visitor Visa için ücreti iki yüz on beş Türk Lirası,

TIER 4 vize için ücreti yedi yüz on beş Türk Lirasıdır.

Vize ücretlerinin ve tarifenin değiştirilmesi Konsolosluk insiyatifinde olup, güncel ücretler için https://www.visainfoservices.com/Pages/Content.aspx?Tag=VisaFees_PAGE sayfasına ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.

{star-snippet}İngiltere’de Eğitim
Dil eğitimi en kaliteli şekilde almanız için; başvuru işlemleri, kayıt, vize, konaklama, ders programları ve okul tercihleri hakkında bize ücretsiz danışabilirsiniz…