İngiltere’de Eğitim Nasıl Alırım?

İngiltere’de Eğitim Nasıl Alırım?

İngiltere’de eğitim sistemi, dünya klasmanında değerlendirmeye tabi tutulduğunda, eğitim kalitesi ve nitelikli ile önemini bir kere daha ortaya sererken, eğitimde uluslararası üst standartların oluşmasına da katkı sağlamaktadır. Günümüzde, İngiltere eğitimin merkezi olarak adını duyurmuş olmakla birlikte aynı zamanda değerini de sürekli olarak korumayı bilmiştir. 2013 Yılı verilerine göre İngiltere’ye dünyanın 150’ye yakın ülkesinden öğrenciler başvuruda bulunmuş ve İngiltere dil okullarına kayıt yaptıranların sayısı ise altı yüz bini geçmiştir.

 

İngiltere’de Eğitim Alınacak Yerler

İngiltere Dil Okulları
İngiltere Dil Okulları

İngiltere, eğitimi bir sektör olarak ele alarak sürekli denetime tabi tutmaktadır. Ders müfredatlarından eğitim materyallerine kadar geniş bir disiplin meydana gelirken, kurumlarda otokontrol sistemi ile eğitim hizmetlerini devam ettirmektedir. Bugün, İngiltere okullarından alınmış sertifika ve diplomalar öğrenciler açısından oldukça önemli olmakla beraber iş hayatlarında kendilerine artı olarak yansımaktadır.

Yirmi birinci yüzyılda eğitim hem bireysel başarıların kazanımı açısından hem de devlet politikaları açısından önemini gün geçtikçe artırmakta olup, özellikle yurt dışı eğitim çoğu zaman bir gereklilik olmaktadır. Yurt dışı eğitimin ilk adresi olarak da İngiltere gösterilmektedir.

İngiltere’de Lise Eğitimi Alabilir miyim?

İngiltere’de eğitime başlama yaşı beş olarak tespit edilmiş olsa da bir yıl okul öncesi hazırlık ile bu yaş dörde düşmektedir. On bir yaşında ilk öğretim devresinin tamamlanması ile ülkemizde orta öğretim denilen eğitim süreci İngilterede High School eğitim evresi olarak devam etmektedir. High School 11 ile 14 yaş arasında devam ederken, bu eğitimin noktalanma aşaması GSCE sınavı ile olmaktadır. 14 Yaşında alınmış bir GSCE sertifikası, Türkiye’de lise diplomasına eş değer olmaktadır, bir başka deyişle 14 yaşında lise mezuniyeti sağlanmaktadır.

12 Tercihli dersin alındığı GSCE programında matematik ve İngilizce dersleri zorunlu olmaktadır, tercihli dersler arasında ise; müzik, coğrafya, tarih ve bilim dersleri mevcut olmaktadır. İngiltere’de üniversite temelini en sağlıklı şekilde vermeyi hedeflemiş olan GSCE programı bazı okullarda yeterli görülmeyip IGSCE programı ile desteklenmektedir.

GSCE programı alınmış olsa da nitelikli bir üniversite kurumu A Level eğitmini gerekli görmektedir. A Level eğitimi on altı ile yirmi dört ay sürmektedir. A Level programı ve GSCE programı hakkında Eğitim Danışmanlarımızdan bilgi temin edebilirsiniz.

On altı yaşında A Level programını tamamlamış bir üniversite adayına kıyasla uluslararası bir öğrencinin İngiltere’de lise eğitimini tamamlayabilmesi için on yedi yaşını aşmamış olması gerekmektedir. Yaş sınırı tek kriter olmayıp aynı zamanda İngilizce düzeyininde iyi olması gerekmektedir. Ülkemizden İngiltere’de lise eğitimini tamamlamayı düşünenler, eğitimlerini bir ile iki yıl içerisinde tamamlayıp üniversite eğitimine geçebilir, bunu not olarak belirtmekte yarar var.

Program 3 veya 4 dönem olarak verilmektedir. Üç dönem verilen program Ocak ayında başlar, dört dönem verilen progam ise Eylül ayında başlamaktadır. Programlarda haftada 25 saat ders uygulanmaktadır. İngilizce ve matematik dersleri haftada beş ile on saat arasında verildiği gibi, hazırlık ve yoğunlaştırılmış programda uygulanmaktadır.

Dünyada eğitim kalitesi ile liderliğini devam ettiren İngiltere’de eğtiim sistemi, programları, kursları, dil okulları, üniversiteleri hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara web sitemiz içerisinde arama butonunu kullanarak kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca Eğitim Danışmanlarımız ile birebir görüşebilir, uzman görüşlerine başvurabilir ve bireysel olarak size uygun bilgi akışı sağlayabilirsiniz. Bizelere telefon aracılığı ile ulaşabileceğiniz gibi İletişim sayfamızdan form da gönderebilirsiniz, Eğitim Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

[starbox]