ELC English Language Centre

İngiltere’de Eğitim

About Us

Founded in 1962, The English Language Centre, in Brighton, is a not-for-profit school with an international reputation for providing a wide range of quality English language courses, expert teaching and excellent student services.

Our courses and teaching are designed to provide effective training for students who need English for their work, study, travel or personal pleasure.

As a charitable educational foundation, The English Language Centre exists to give all of our students the best teaching and learning facilities we can. We are committed to providing you with excellent courses in a warm, friendly and professional environment, as well as caring for every aspect of your stay.

We understand that everyone is unique with different needs and different goals. From your first contact with us, we will provide you with individual attention to help you to achieve your goals.

We look forward to welcoming you to ELC and to Brighton.

Key facts

  • a friendly, caring and safe learning environment
  • wide variety of English language courses for adults
  • experienced and professional teachers
  • over 50 different nationalities every year
  • authorised test centre for TOEIC and BULATS
  • great location (50 minutes by train from London, close to international airports)

Hakkımızda

1962 yılında Brighton’da kurulan ELC İngilizce Dil Merkezi,  kaliteli İngilizce dil kursları, uzman öğretim ve mükemmel öğrenci hizmetleri gibi geniş bir yelpazede yüksek eğitim standartları ile eğitim sağlamak için uluslararası bir üne sahip ve kar amacı gütmeyen bir okuldur.

Kurumda tüm dersler, çalışma, seyahat veya kişisel amaca uygun İngilizce öğrenimi gereken öğrenciler için etkili eğitim sağlamak için tasarlanmış ve hayata geçirilmiştir.

Herkesin farklı ihtiyaçları ve farklı hedefleri doğrultusunda kurumla temas, İngiltere’de Eğitim ayrıcalığı ile hedeflerinize ulaşmak için kişiye özel ayrıcalık çerçevesinde gerçekleşmektedir.

Ayrıcalıklarınız; Güvenli bir öğrenme ortamı Yetişkinler için İngilizce dil kursları Deneyimli ve profesyonel öğretmenler TOEIC ve BULATS yetkili test merkezi Harika konumu (Londra’dan trenle 50 dakika, uluslararası havaalanlarına yakın)

Kaynak: ELC